За десять років пробація в Україні пройшла шлях від експериментальних ініціатив до ефективної державної служби, яка сприяє ресоціалізації правопорушників та підвищенню безпеки громад. У Львові відбувся регіональний форум «10 років. Пробація України: майбутнє зараз», де представники влади, судової системи, громадських організацій, місцевих підприємств і волонтери обговорили досягнення, виклики та перспективи розвитку пробації.
«Ми прагнемо почути думки громад, адже їхня оцінка важливіша за нашу власну. Наша мета – безпечні громади з мінімальним рівнем злочинності, де кожен громадянин відчуває себе захищеним», – наголосив директор Державної установи «Центр пробації» Олег Янчук.
На форумі розповіли про приклади успішної співпраці органів місцевого самоврядування з пробацією, які допомагають правопорушникам повертатися до повноцінного життя. Йдеться не лише про громадські роботи, а й про залучення до соціальних проєктів у сфері охорони здоров’я, благоустрою та інших напрямів. Такий підхід мотивує людей ставати активними членами громади.
«Наша область передова у питанні повернення правопорушників до нормального життя в громадах. Інститут пробації допомагає людям, які відбувають покарання, не відчувати себе відчуженими та не вчиняти повторно правопорушень. Держава та місцеве самоврядування сприяють їхній інтеграції в громаду», – зазначив в.о. керуючого справами Львівської обласної ради Ярослав Гасяк.
У Львові вже реалізовано низку успішних проєктів, зокрема розширення переліку об’єктів для громадських робіт. Тепер правопорушники можуть працювати як на комунальних підприємствах так і у бібліотеках, закладах культури та інших установах. Це сприяє їхній ресоціалізації та приносить користь громадам, дозволяючи економити бюджетні кошти та знижувати рівень повторення правопорушень.
«Завдяки громадським роботам клієнтів пробації місцеві громади зекономили понад 12 мільйонів гривень, щороку повертається понад 500 тисяч гривень аліментів, а державний бюджет отримує понад 6 мільйонів гривень штрафів», - розповів начальник філії Центру пробації у Львівській області, Богдан Гедз.
Попереду ще три регіональні форуми під назвою «10 років: пробація – майбутнє зараз», які відбудуться у Полтаві, Вінниці та Тернополі, завершальним стане Міжнародний форум у Києві 22 травня.